Denizli Mahallesi Yalı Caddesi No:2/B 35430, Urla İzmir Türkiye +90 232 750 50 00

Semt Pazarı


ALAÇATI PAZARI
Son dönemde en gözde tatil beldelerinden biri olan Alaçatı’da pazar, cumartesi günleri 15 bine yakın kişiyi çekiyor. 1994’te beldeye ticari hareketlilik getirmek amacıyla bölgenin önde gelenleri tarafından belediye önünde Uğur Mumcu Caddesi’nde kurulmaya başlanan Alaçatı Pazarı bir yıl aradan sonra Şehitlik Caddesi’ne taşındı. Urla, Tire, İzmir, Milas’tan köylülerin getirdiği sebze ve meyvelerin yanı sıra tekstil ürünleri, kumaş, perdelikler, ayakkabı, plaj gereçleri, aksesuarlar da bulunuyor. Burası ucuz bir pazar değil. Alaçatı Pazarı’nda yazın 200, kışın ise 100’e yakın tezgah açılıyor. Buradan alışveriş yapanlar arasında birçok ünlü isim yer alıyor.

 

TİRE PAZARI
İzmir’in TİRE ilçesinde Salı günleri kurulan ve neredeyse ilçenin tüm sokaklarına yayılan Tire pazarı o kadar ünlü ki, İzmir’den, Selçuk ve Kuşadası’ndan gezi düzenleniyor. Pazar, her salı sabahı belediye hoparlörlerinden okunan Pazar Duası ile başlıyor. Esnaf, bolluk, bereket ve kazanç için dua ediyor. 1700’den fazla tezgahı olan Tire Salı Pazarı’nda mevsimine göre kuzukulağı, şevketibostan, turp otu, hardal, pazı, mellengeç, çobandüdüğü gibi ot ve sebzeler satılıyor. Peynir, çökelek ve yağların dışında iğne oyaları, kanaviçeler ve keçe, nalın, semer, kalay, urgan gibi az bulunur ürünleri de bulmak mümkün. Zaten pazar, Tahtakale Meydanı ve arasta gibi ahilik geleneğinin hala sürdüğü tarihi yapıların yer aldığı bölümleri de kapsıyor.

 

ÖDEMİŞ PAZARI
İzmir’in Ödemiş İlçesi’ndeki Cumartesi Pazarı 110 yıllık. 650 üretici ve 1200 esnafla bölgenin en büyük pazarlarından biri. 11 cadde, 14 sokak ve iki meydandan oluşan 21 bin metrekarelik alana yayılıyor. Pazarın yüzde 80’ini Ödemişli pazarcılar, geri kalanını Tire, Bayıdır, Kiraz ve Torbalı’dan gelenler oluşturuyor. Kadınlar pazarı bölümü büyük ilgi çekiyor. Burada dantel, iğne oyası, mekik oyası ve kanaviçe gibi el işleri, çözme, germe, ibrişim olarak bilinen el dokuması bezler, iç gömlekleri satılıyor. Peynir Pazarı’nda ise kadınların keselerin içinde sattığı çökelek, tulum peyniri ve tereyağına rağbet fazla. Pazara gelenler Ödemiş kebabı, ince kıyılmış maydanoz ve peynirden yapılan Töngül pidesi yemeyi de ihmal etmiyorlar.

 

BADEMLER PAZARI
İzmir’in Urla ilçesine bağlı Bademler köyünde , genelde köylülerin haftada bir gün en yakındaki kasabaya veya ilçeye gidip alışveriş yapmasına alışık olduğumuz işleyiş, Bademler halkı tarafından tersine çevrildi. Köyün ileri gelenleri tarafından organize edilen “Köy Pazarı”nda, her yerde kolayca bulunamayacak, ev üretimi, doğal ürünler sergileniyor. Köylüler, Pazar alışverişi için alışılmış işleyişe yeni bir alternatif yaratarak; “Köy Pazarımız şehrin hizmetinde” diyorlar… Bademler’ liler, pazarlarının tanıtımı için Urla-Seferihisar yolu üzerine bir de tabela koymuşlar.Köy Pazarı, Urla'nın Necati CUMALI ' nın eserinden uyarlanan film (Susuz Yaz) sayesinde dünyaca tanınan Bademler köyünde pazar günleri saat 11.00'de kuruluyor.

 

FOÇA PAZARI

İzmir'in Foça ilçesinde, Slow Food Zeytin Dalı tarafından organize edilen yerel pazarda, yerel tatlar yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Pazarda, Foça'ya bağlı Ilıpınar, Yeniköy, Kozbeyli , Bağarası , Gerenköy ile merkezde çiftçilik yapanların ürettikleri ürünlerin yanı sıra hiçbir kar amacı gütmeden bölgede unutulmaya yüz tutmuş yeme içme gelenekleri de açılan tezgahlarda halkla buluşturuluyor.
Pazarda tezgah açan üreticilerden Hidayet Kurt da, kendi ürettiği zeytinyağı ve diğer ürünlerin satışını yaparak aile ekonomisine katkı sağladığını, yerel pazarın, her hafta hareketli geçtiğini anlattı. Kurt, "Bölgemizin yöresel ürünlerine tüketiciler yoğun ilgi gösteriyor. Tatilini Foça'da yapanlara tavsiyem, yolunuz düştüğünde pazar günleri kurulan yerel pazarımıza uğrarsanız nostaljik tezgahlarda geleneksel lezzetleri bulma imkanınız olacak. Burada kaliteli, sağlıklı ve belgeli hizmet veriyoruz. Daha doğrusu yerel pazarda şifa dağıtıyoruz" dedi.

 

URLA İSKELE PAZARI

Cumartesi, Pazar günleri kurulan  Urla İskele Pazarı'nın farkı ne ola derseniz, ben de şıp diye şudur diyemem ama, tüketicinin eğittiği bir üretici-köylü-pazarcı üçlemesine mensup, bilinç uyanışının başladığı bir pazar diyebilirim. Önceki yıllarda olmayan sertifikalı ürünlerin, uzun açıklamalı etiketler ve doğal tohumdan üretilmiş sebze meyvelerin pazarda oldukça geniş bir yelpaze oluşturması son derece sevindirici. Doğal hayvan gübresi ile yetiştirilmiş börülce, domates, acur ve yeşillik satan pazarcı esnafıyla sohbet etmek epey keyifliydir. 160 yıllık pembe domates tohumlarından üretilerek bugünlere getirilmiş ince kabuk domatesler , ekşi ve sulu karadutlar, köklü devasa rezeneler, bütün yaz otları hepsi de  bir güzel ayıklayıp doğramış ve rengarenk çiçek yapraklarıyla da albeni katmış satıyor pazarcılar.

 

SEFERİHİSAR PAZARI

Seferihisar köy pazarı ilçenin ve çevre köylerdeki çiftçilerin kendi yaptıkları ve ürettikleri ,ürünleri sergileyip, satabilmeleri ve emeklerini gelire dönüştürebilmelerinde katkıda bulunmak amacıyla kurulmuştur. Seferihisar çarşı merkezinde eski belediye binasında faaliyetlerini gerçekleştiren köy pazarı ,haftanın 6 günü bina sakinlerimizin de katılımıyla köy pazarı binasında ,salı günleri ise yine binamız önünde kurulan köylülerimizin kendi el emeklerini ve kendi yetiştirdikleri sebze ve meyveleri aracısız olarak satma imkanı buldukları "üretici pazarında" hizmet vermektedir. Seferihisar’ da  ayrıca Cuma günleri kurulan bir Pazar daha bulunmaktadır.